Tomas Tissarinen Talvikaadot kisan voittaja
14.3.2021 14:35 Uutiset / Kokkolan Keilahalli

Nuorin Tissarisen perheestä keilasi sunnuntaina CPS seuran järjestämän Talvikaadot kisan voittoon

Helmikuun alusta pelatun Talvikaadot erikoiskisan finaali pelattiin Kokkolan Keilahallissa sunnuntaina 14.3. Kilpailun järjesti keilaseura CPS, BCK:n luopuessaan Erikoiskisan järjestämisestä. Finaaliin selviytyi viiden viikon karsinnasta jopa 24 keilaajaa. Karsinnasta pääsi 2x6 sarjan tuloksella, sekä kuuden sarjan tuloksella. Olosuhteena oli 41 jalkaa pitkä hoito, missä tulostaso ei noussut pilviin. Parhaimmasta tuloksesta karsinnassa vastasi Mikael Tuomisalo, 2709 (1409 ja 1300). Parhaimman kuuden sarjan tuloksen pelasi puolestaan JsK seuraa edustava Matti Ahola, 1431. Finaaliin vaadittiin lopulta 1311 pistettä, jonka pelasi FHB:n Nils-Erik Långbacka. Karsintaa pelattiin runsaat 261 suoritusta ja radalla kävi koittamassa onneaan 90 eri keilaajaa. Pienenä porkkana karsinnassa oli arvonta kaikkien vähintään 2 kertaa pelanneiden kesken. Palkintona oli Stormin Proton Physix keilapallo. Arpaonnea suosi tällä kertaa Hillevi Huhtaa. Onnea!

Sunnuntai aamun finaalissa pelattiin 8 sarjaa am. pelitavalla. Ensimmäisessä sarjassa kärkipaikalle nousi nuori CPS seuraa edustava Tomas Tissarinen, 265 sarjallaan (tas. 26).
Myös Pietarsaaren Saturn seuran nuori tulevaisuuden lupaus Aatu Tapanimäki aloitti vakuuttavasti 239 pisteellä (tas. 16). Muut aloittivat finaalin hieman varovaisemmin. Finaalin edetessä kärkinimet alkoivat jo muodostumaan viimeisiin sarjoihin. Finaalissa alusta alkaen kärjessä ollut Tomas Tissarinen piti pintansa, eikä päästänyt ketään ohi koko finaalin aikana, voittaen uransa ensimmäisen Erikoiskisansa. Viimeisessä sarjassa TuUL seuran vieraileva tähti Marko Saarni yritti parhaansa, lopettaen pelinsä 279 pisteen sarjaan, jääden voitosta ainoastaan 30 pistettä. Kolmanneksi podiumille nousi finaaleista tuttu naama, Matti Knutar. Neljänneksi hienolla pelillä finaaleiden tulokas Pertti Joki. Huomioitavaa kisassa oli että finaliin 2x6 sarjan tuloksella selvinneistä 10 oli Veteraania.

Keilaseura CPS kiittää kaikkia pelaajia ja onnea voittajille!

Seuraava Erikoiskilpailu alkaa jo ensi viikolla. Luvassa on KV-Kokkola seuran järjestämä kisa. Tervetuloa jälleen mukaan kisailemaan ja tähtäämään finaali paikkaa!


1. Tomas Tissarinen CPS (keskellä)
2. Marko Saarni TuUL(kuvan vasemmalla)
3. Matti Knutar CPS (kuvan oikealla)


   
Kokkolan Keilahalli
«  Huhtikuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 DemoDay
 
 Kilpailu
 
 Kokkolan Keilailuliitto
 
 Valtakunnansarja
 
 Finaali
 
 Suljettu
Kategoriat