CPS Juhlakisan parhaimmat!
19.11.2020 12:23 Uutiset / Kokkolan Keilahalli

Todella kovatasoinen kisa saatiin päätökseen sunnuntaina!

CPS 40-vuotis juhlakisa keilattiin päätökseen sunnuntaina Kokkolassa. Karsinta sekä finaali oli todella kova tasoinen. Helpon olosuhteen takia viimeinen finaaliin oikeuttava tulos nousi jopa 1420 pisteeseen. Karsinnan parhaimmasta tuloksesta vastasi CPS:n oma poika Henri Rantala, tuloksella 1486. Karsintaa keilasi yhteensä 125 eri keilaajaa, ja suorituksia kertyi huimat 286. Kisan aikana nähtiin myös kaksi 300 sarjaa. "Trebat" keilasi Leif Tuomisalo ja Vesa Saari. Vesan täydellinen sarja toi myös hänelle finaali paikan Turbon avulla. Finaaliin pääsi tulosten lisäksi paras Veteraani keilaaja (Seppo Saastamoinen, 1402), paras CD-luokkalainen (Jani Illanvuori, 1398), paras Nainen (Pia Furu, 1321), sekä Turbo sarjasta kolme parasta (Vesa Saari, 306. Jan-Erik Ånäs, 294 ja Matti Tyynelä, 292). Turbo sarjakin nousi korkeaksi Super Turbon takia, mikä tarkoitti että Turbot pystyi ottamaan jokaiseen sarjaan. 

Karsinnan yhteydessä CPS pelasi neljä seuraottelua. Ensimmäisenä vuorossa oli NiKei, 31.10. CPS voitti ottelun 874 pisteellä. Joukkueen parhaimmat olivat Simon Tissarinen, 1348 ja Antti Isomaa, 1336. CPS matkaa tammi-helmikuussa vuorostaan Nivalaan pelaamaan toisen osan seuraottelusta.
Toisena vuorossa oli Ylivieskan KalKe-90. CPS voitti ottelun 291 pisteellä. Joukkueen parhaimmat olivat Leif Tuomisalo, 1435 ja Juhani Rajaniemi, 1360. CPS matkasi myös 12.11 Ylivieskaan pelaamaan toisen osan seuraottelusta. Ylivieskassa kotijoukkue oli parempi, voittaen 174 pistettä. Yhteispistein CPS voitti 117 pisteellä.
Kolmas seuraottelu oli Pietrasaaren Saturn seuraa vastaan. Kokkolassa CPS voitti 572 pistettä ja Lokakuussa pelatun ottelun Pietarsaaressa 64 pistettä. Kokkolassa joukkueen parhaimmat olivat Jacob Nyblom, 1373 ja Aatu Tapanimäki,1395.
Neljäs seuraottelu pelattiin Pietarsaaren Drott seuraa vastaan. CPS hävisi Kokkolassa 88 pistettä. Toinen ottelu pelataan vuorostaan Pietarsaaressa keskiviikkona 2.12. Kokkolassa joukkueen parhaimmat olivat Simon Tissarinen, 1430 ja Drott seuran farmipelaaja Kent Wargh, 1472. 
Juhlakisan yhteydessä pelattiin myös CPS seuran mestaruus. Mestaruuden vei tänä vuonna Miro Saari, tuloksella 1477. Hopealle Mikael Tuomisalo, tuloksella 1476 ja viimeisenä palkintopallille yltyi Leif Tuomisalo, tuloksella 1441. 
Marraskuun alussa pelattiin myös Kokkola-Raahe Liitto-ottelu. Tänä vuonna oli 50:s kerta kun liitto-ottelua pelattiin. 

Juhlakisan finaali pelattiin sunnuntaina 15.11. Finaali pelattiin suoraan 8 sarjaa eu. pelitavalla. Ensimmäisessä sarjassa nuori Miro Saari aloitti vakuuttavasti. Mirolle jäi ensimmäiseen sarjaan ainoastaan kerran keiloja pystyyn, tulokseksi 278. Muut aloittivat hieman varovaisemmin finaalin. Drott seuraa edustava Krister Öst nousi kakkoseksi ensimmäisen sarjan jälkeen. Toisessa sarjassa parhaiten keilat kaatoi FoBK seuran Karl Johan Forsell, 228. Myös Miro Saari jatkoi hyvin sarjalla 225. Kolmannessa sarjassa ratojen auetessa alkoi tulosta syntyä. Simon Tissarinen aloitti sarjan paikolla ja muurasi 11 jonolla sarjan umpeen, tulos 290. Muita kovia sarjoja kolmannessa keilasi Kent Wargh 253, Mikael Tuomisalo 247, Vesa Saari 247, Oskari Jokela 245 ja Miro Saari 237. Neljännessä sarjassa Simon jatkoi samalla mallilla, sarjaksi 279. Muita yli 230 ylityksiä ei tullut neljänteen sarjaan. Viidennessä sarjassa kovimmat tulokset keilasivat Mikael Tuomisalo 255, Simon Tissarinen 244, Seppo Saastamoinen 247 ja Miro Saari 242. Kuudennessa sarjassa kärki jatkoi "tykitystä". Miro Saari 275, Mikael Tuomisalo 265, Simon Tissarinen 254, Kent Wargh 242, Krister Öst 222. Muita kovia sarjoja kuudenteen keilasi myös Jan-Erik Ånäs 278 ja Kari Kalliokoski 254. Seitsemänteen sarjaan koko finaalin ajan kärjessä ollut Miro Saari jäi alle 200. Sarjaksi "ainoastaan" 193. Simon puolestaan pelasi 221 sarjan, Mikael 256 ja Kent 236. Viimeiseen sarjaan mentäessä Simon nousi kärkeen 20 pisteen erolla Miro Saareen. Kolmantena Mikael Tuomisalo 31 pistettä Simonia perässä ja neljäntenä Kent Wargh 69 pistettä kärkeen. Viimeiseessä sarjassa Mikael keilasi parhaiten lopettaen 269 sarjaan, millä nousi Miron ja Simonin ohi kisan voittoon. Simon lopetti 230 sarjaan ja Miro 246 sarjaan. Simon pysyi lopulta Miron edellä 2 pisteen turvin. 
Onnea voittajille!
Kaikkien suoritusten kesken arvottiin myös RotoGripin keilapallo. Arpaonnea suosi tällä kertaa Aarre Alajokea. Onnea Aarre!

Keilaseura CPS kiittää kaikkia kisaan osallistuneita keilaajia, sekä iso kiitos yhteityökumppanille TEPAKO Oy.
Kiitos myös oman seuran jäsenille todella aktiivisesta osallistumisesta kisaan.kuva: Oskari Jokela


   
Kokkolan Keilahalli
«  Huhtikuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
 
 
 DemoDay
 
 Kilpailu
 
 Kokkolan Keilailuliitto
 
 Valtakunnansarja
 
 Finaali
 
 Suljettu
Kategoriat